Złote sztabki — czy inwestycja jest objęta podatkiem?

Złote sztabki — czy inwestycja jest objęta podatkiem?

Niezmiennie od wielu lat na rynkach inwestycyjnych sporym zainteresowaniem cieszy się złoto. W kruszec inwestują państwa, instytucje bankowe oraz prywatne osoby w celu ulokowania posiadanego kapitału (w tym również ochrony przed inflacją), a także osiągnięcia zysków. Światowe mennice oferują metal szlachetny w formie różnego rodzaju sztabek lub monet. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze sprzedawcy.

Czy warto inwestować w złoto?

Specjaliści zajmujący się doradzaniem w kwestii lokowania oszczędności z pewnością zaproponują różne formy inwestycji (mniej lub bardziej bezpieczne czy opłacalne). Niewątpliwie trudno podejmować tego typu decyzje, gdy czasy są niepewne, a inflacja oraz kursy walut zmienne. Okazuje się jednak, że zakup złota (szczególnie z myślą o długoterminowej inwestycji) jest dobrym rozwiązaniem właśnie ze względu na stabilną wartość kruszcu (mimo niesprzyjających warunków gospodarczych). Warto również podkreślić, że ten metal szlachetny występuje w ograniczonej ilości, a jego wydobycie maleje ze względu na wysokie koszty prowadzonych prac. To powoduje, że cena sztabek i monet będzie rosła z powodu stale zwiększającego się popytu.

Czy od zysków z inwestycji w złoto pobierany jest podatek?

Kwestie podatkowe zależą przede wszystkim od rodzaju kupionego metalu szlachetnego. Jeśli klient zdecydował się na złote sztabki o próbie minimum 995, wtedy obowiązuje zwolnienie od podatku VAT. Z kolei gdy inwestycja trwa dłużej niż 6 miesięcy, a więc sprzedaż nastąpi po upływie tego czasu, nie musi również zgłaszać tego typu transakcji w urzędzie skarbowym. To oczywiście kolejna zaleta trzymania majątku w takiej formie.

Na co zwracać uwagę podczas kupna złotych sztabek i monet?

Najlepiej postawić na produkty zawierające co najmniej 90% czystego złota w stopie, które są najcenniejsze (dzięki czemu inwestor zachowa płynność). Kolejna ważna kwestia to wybór sprzedawcy — tutaj warto sprawdzić, czy firma działa legalnie, tj. uzyskała stosowne zezwolenie od Prezesa NBP oraz współpracuje ze światowymi  producentami złota z akredytacją LBMA.