W czym może pomóc agencja celna?

W czym może pomóc agencja celna?

Eksport czy import towarów to często bardzo dochodowa działalność, trudno zresztą bez tego wyobrazić sobie funkcjonowanie praktycznie każdego państwa. Takie działania regulowane są przez różnego rodzaju przepisy. W przypadku Polski są to krajowe prawo celne oraz normy obowiązujące w całej Unii Europejskiej (pomiędzy krajami członkowskimi cła nie ma). Prowadzenie tego rodzaju działalności wymaga stosownej wiedzy oraz stosowania się do niej. Można w tym jednak skorzystać ze wsparcia. Sprawdź, czy warto.

Agencja celna —  fachowa pomoc

Wszelkie przepisy, do jakich dany przedsiębiorca musi się zastosować, wwożąc na teren kraju towar lub wywożąc go, można oczywiście znaleźć w sieci, jednak, prowadząc biznes, wiele zadań trzeba delegować na innych. Służy to optymalizacji kosztów i czasu oraz pozwala przedsiębiorcy skupić się na właściwym działaniu, czyli na prowadzeniu i rozwijaniu biznesu. Kwestie celne, na przykład zgłoszenia, a także dokonywanie odpraw, można powierzyć wyspecjalizowanej w tym firmie. Agencja celna to firma działająca jako pośrednik między przewoźnikiem a urzędem celnym. Można zlecić jej wykonanie wszelkich formalności, by zaoszczędzić czas, a także nie musieć samodzielnie zgłębiać tajników prawa celnego, obowiązującego na danym terenie. Jest to dogodne z wielu względów, choćby zmieniających się przepisów, taryf celnych czy przewożenia towaru przez kilka krajów —  za każdym razem na granicy trzeba przechodzić przez kontrolę celną. Agencja uprzedzi też, jakie dokumenty należy przygotować, by odprawa przebiegła sprawnie oraz ile mogą wynosić opłaty w przypadku danych towarów.

Cenne wsparcie

Co dokładnie można zyskać, nawiązując współpracę z takim pośrednikiem? Wsparcie jest wręcz nieocenione, gdyż pracownicy agencji będą czuwać nad każdym etapem działań celnych. Przedsiębiorcy pozwoli to skupić się na innych działaniach, zupełnie bez zaprzątania sobie głowy tym, co dzieje się na granicy. Taka pomoc to też jednak realne korzyści —  powiedzenie, że czas to pieniądz, w biznesie nie jest wcale przesadą. Przestoje towarów na granicy, spowodowane niedopełnieniem jakichś formalności, to dla przedsiębiorcy realne straty czy nawet ryzyko na przykład utraty kontrahenta —  w przypadku, gdy nie dostanie na czas towaru, na jaki czeka. Agencja dopilnuje też, by nie pojawiło się ryzyko poniesienia kar.