System zarządzania treścią krok po kroku

Sieć internetowa od momentu swojego debiutu nieustannie ulega zmianom. Powstają coraz to nowsze narzędzia i technologie pozwalające na tworzenie strony internetowej dopasowanej do potrzeb odbiorców. Obecnie niekoniecznie trzeba być programistą, aby móc zaprojektować witrynę lub na bieżąco ją aktualizować i uzupełniać. Jest to możliwe dzięki systemom zarządzania treścią. Przeczytaj artykuł i poznaj specyfikę CMS.

Czym jest system zarządzania treścią?

System zarządzania treścią (z jęz. ang. Content Management System) to bardzo rozbudowane narzędzie internetowe, które pozwala osobom niemającym wiedzy informatycznej na edytowanie treści strony internetowej. CMS ułatwia dodawanie i usuwanie filmów, tabel, tekstów, zdjęć i innych elementów. Wystarczy skorzystać z odpowiednich przycisków, dlatego do modyfikacji często potrzeba jedynie kilku kliknięć. Chcesz zlecić tworzenie strony internetowej w Gdańsku? Koniecznie zapytaj, czy projekt będzie oparty o intuicyjny w obsłudze system zarządzania treścią. Dzięki temu w trakcie uzupełniania swojej witryny będziesz mógł dowolnie zmieniać czcionkę czy pogrubiać lub podkreślać szczególnie ważne słowa (tak samo, jak w innych edytorach tekstu).

Motywy i szablony

Nowoczesne systemy są wyposażone w darmowe wtyczki. Ułatwiają one np. wstawianie z galerii zdjęć potrzebnych obrazów, wspierają SEO i pozycjonowanie na wybrane słowa kluczowe czy dokonanie rezerwacji pokoju hotelowego. Tego typu dodatki pozwalają wprowadzić funkcjonalność strony na wyższy poziom. Ostateczny wygląd przygotowywanej witryny, opartej na systemie typu CMS, jest efektem użycia motywów i szablonów. Są one nazywane skórkami. Zastosowanie tych dodatków sprawia, że szata graficzna ulega zmianie. Cała treść pozostaje jednak w dokładnie takiej samej formie, w jakiej została pierwotnie wstawiona.

WordPress – najpopularniejszy CMS

Najbardziej popularnym systemem zarządzania treścią od wielu lat jest WordPress. Jest to rozwiązanie działające w języku polskim i mające darmowy (otwarty) kod źródłowy. Korzystają z niego zarówno firmy oferujące profesjonalne tworzenie strony internetowej w Gdańsku, jak i osoby przygotowujące projekty samodzielnie. System ten umożliwia każdemu dostęp do ogromnej ilości darmowych wtyczek, szablonów oraz innych rozszerzeń, które ułatwiają dowolną modyfikację witryny. Innymi cenionymi CMS-ami są Joomla! oraz Drupal.

Wykorzystaj CMS w praktyce

Potrzebujesz własnego miejsca w sieci? Strona bazująca na CMS świetnie sprawdzi się w praktyce. Zezwala ona na dostęp do treści kilku użytkownikom. Każda ingerencja w układ witryny możliwa jest za pomocą przeglądarek internetowych (Chrome, FireFox, Edge) lub poprzez aplikacje mobilne na Androidzie czy iOS. Wystarczy zalogować się w panelu administratora, aby szybko uzupełnić firmową ofertę, dodać zdjęcia do galerii czy poinformować o akcji rabatowej.