Praca w Niemczech – co warto o niej wiedzieć?

Kraj naszych zachodnich sąsiadów jest dobrze rozwinięty. Prężnie działająca gospodarka i wyższe zarobki sprawiają, że miejscowy rynek jest atrakcyjny dla Polaków. Wokół pracy w Niemczech narosło jednak dość dużo mitów. Co warto o niej wiedzieć? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Jakie są koszty życia?

Wiele osób obawia się wysokich kosztów utrzymania. Rzeczywiście, wynajem mieszkania oraz ceny w sklepach są tutaj wyższe niż w Polsce. Warto jednak wziąć pod uwagę siłę nabywczą pieniądza. Za przeciętną lub nawet minimalną pensję nad Renem kupisz o wiele więcej produktów codziennej potrzeby niż w naszym kraju. Dodatkowo popularna jest praca w Niemczech z zakwaterowaniem, która pozwoli Ci oszczędzić na czynszu. Dzięki temu, nawet przy niewygórowanych stawkach godzinowych, będziesz w stanie dość dużo odkładać.

Na jakie oferty mogą liczyć Polacy?

Nieprawdą jest, że na Polaków czekają jedynie najgorzej wynagradzane stanowiska. Duże braki kadrowe sprawiają, że obcokrajowcy mogą dość szybko znaleźć zatrudnienie. Nasi rodacy najczęściej wybierają pracę jako elektryk w Niemczech. Zapotrzebowanie występuje również w budownictwie, przemyśle (m. in. obróbka metali, konstrukcje stalowe oraz obróbka skrawaniem), transporcie i logistyce. Kolejnym sektorem jest opieka osób starszych oraz szeroko pojęta służba zdrowia (atrakcyjne oferty czekają m.in. na pielęgniarki). Panie zwykle poszukują miejsc w turystyce, hotelarstwie i gastronomii oraz sprzedaży (w tym w magazynach dużych sklepów).

Co ze znajomością języka?

Czy możliwa jest atrakcyjna praca w Niemczech bez języka? Warto poszukiwać sezonowych propozycji w rolnictwie. Duży wybór mają osoby zainteresowane zbiorem szparagów, buraków, cebuli, czosnku i innych warzyw. Zapotrzebowanie zgłaszają także farmy zajmujące się hodowlą bydła mlecznego i mięsnego, stadniny koni czy szkółki drzew i krzewów.

Polacy dobrze znający niemiecki i mający wysokie kwalifikacje z powodzeniem mogą znaleźć również dobrze wynagradzaną pracę specjalistów.

Wyższe minimalne stawki godzinowe i duże zapotrzebowanie na siłę roboczą sprawiają, że wyjazd zarobkowy do Niemiec dla naszych rodaków nadal pozostaje atrakcyjnym rozwiązaniem. Dla jednych stanowi on sposób na podreperowanie domowego budżetu, a dla innych staje się stałą ścieżką zawodową i sposobem na życie.