Pieczywo na zakwasie? Czy chleb na drożdżach? Poznaj zalety obu produktów piekarni

Pieczywo na zakwasie? Czy chleb na drożdżach? Poznaj zalety obu produktów piekarni

Wiele osób ma dylemat w kwestii doboru odpowiedniego pieczywa. Może się wydawać, że to błahy problem, jednak – wbrew pozorom – jego wybór ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Jeśli zastanawiasz się, czy lepszy będzie dla Ciebie np. chleb na zakwasie, czy na drożdżach – tutaj znajdziesz porównanie obu produktów piekarni. Sprawdź je!

Jakie korzyści daje jedzenie chleba na zakwasie?

Jedzenie wypieków wyprodukowanych z m.in. przefermentowanej mąki z wodą cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z faktu, że składnikowi temu przypisuje się unikatowe właściwości, jakich nie mają drożdże. M.in. wskutek procesu fermentacji zostaje przetworzony gluten, który staje się dużo łatwiejszy do rozłożenia przez enzymy. Jednocześnie sam chleb na zakwasie jest łatwiejszy w trawieniu, co zwiększa biodostępność wybranych składników, w tym minerałów i błonnika.

Z drugiej strony istnieją istotne dowody, że ma on niewielki wpływ na skoki cukru w organizmie. Mimo że to produkt pełen węglowodanów, ich przefermentowane molekuły są dłużej rozkładane, co skutkuje bardziej równomiernym wzrostem glukozy we krwi. Ponadto wskazuje się, że obecne w takim pieczywie pre- i probiotyki dobrze wpływają na florę jelitową. 

Zalety pieczywa drożdżowego

Czy jednak drożdże są takie straszne, jak się je ostatnio maluje? Wbrew pozorom – wcale nie. Organizmy zaliczane do królestwa grzybów zawierają wiele składników odżywczych, jakie na co dzień trudno dostarczyć z innymi produktami spożywczymi. Wśród nich wylicza się m.in. witaminy z grupy B (w tym biotynę, kwas pantotenowy, foliowy etc.). Ponadto zawierają takie minerały jak np. cynk, selen, wapń, fosfor i żelazo.

Z tego wynika, że potencjalnie dobrze wpływają na stan skóry, włosów i paznokci. Mikroskładniki zawarte w drożdżach, więc i pieczywie drożdżowym, mogą korzystnie oddziaływać też na pracę układu odpornościowego. Ponadto wskazuje się, że u niektórych osób zapobiegają niedokrwistości, co wynika z zasobności w żelazo.

Które pieczywo jest lepsze?

Zasadniczo zarówno wypieki drożdżowe, jak i chleb na zakwasie z piekarni, zapewniają mnóstwo korzyści. Wiele więc zależy od indywidualnych uwarunkowań, w tym kondycji zdrowotnej. Oba typy pieczywa, jeśli są zgodne z tradycyjnymi recepturami, będą pyszne i odżywcze. Wybierz więc produkty piekarnicze odpowiadające Twoim potrzebom!