Najpopularniejsze zawody dla Polaków w Niemczech

Zastanawiasz się nad wyjazdem zarobkowym do kraju naszych zachodnich sąsiadów? Chcesz dorobić w wakacje lub potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki do swojego domowego budżetu? A może szukasz pracy na stałe? Poznaj najpopularniejsze zawody dla Polaków w Niemczech. Przeczytaj, przeanalizuj swoje kompetencje lub rozważ, czy nie warto się przekwalifikować.

W Niemczech nadal rynek pracownika

Chwilowy przestrój (związany z pandemią i licznymi obostrzeniami, które niekorzystnie wpłynęły na wiele branż) przeminął, a niemiecki rynek pracy powrócił do swojej pierwotnej kondycji. Na obcokrajowców nadal czeka dość dobrze płatna praca fizyczna w Niemczech w budownictwie, transporcie czy przemyśle. Nie brakuje jednak także ofert dla osób dobrze znających język i mających specjalistyczne kwalifikacje.

Jakie zawody w Niemczech są najbardziej poszukiwane?

Statystyki prowadzone przez prężnie działające agencje pracy tymczasowej pokazują, że najbardziej poszukiwanym zawodem jest praca elektryka w Niemczech pracującego w budownictwie. Kolejne miejsce w rankingach zajmują: hydraulik, spawacz, ślusarz i stolarz budowlany.

Na duży wybór ofert mogą liczyć również osoby zatrudnione w branży motoryzacyjnej. Niemieccy pracodawcy często zgłaszają zapotrzebowanie na lakierników i mechaników samochodowych. Kolejną grupą zawodową są operatorzy maszyn CNC oraz elektrycy przemysłowi. Na atrakcyjne stawki może liczyć operator wózka widłowego w Niemczech czy malarz budowlany.

W ostatnich latach można zauważyć zwiększone zapotrzebowanie na zawody związane z IT. Szansę na najwyższe zarobki mają doświadczeni programiści i specjaliści od cyberbezpieczeństwa.

Duże braki kadrowe sprawiają, że Polacy zainteresowani wyjazdem zarobkowym do Niemiec mogą dość szybko znaleźć zatrudnienie nawet bez perfekcyjnej znajomości języka. Do prac typowo sezonowych (w rolnictwie czy opiece osób starszych i dzieci) dołączyły liczne wakaty w wielu różnych sektorach, w których zarobki są naprawdę konkurencyjne.