Justowanie tekstu na stronach www

W dzisiejszych czasach User Experience (UX) jest pojęciem szczególnie bliskim specjalistom oferującym tworzenie strony internetowej w Gdańsku czy w mniejszym mieście. W końcu serwis online musi być wygodny w użytkowaniu dla użytkownika, w przeciwnym wypadku szybko go opuści. Również z pozoru prozaiczne kwestie związane ze sposobem przedstawienia tekstów na portalu są istotne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy warto justować treści na stronie www.

Responsywne strony – justowanie tekstu

Obecnie bardzo duża część internautów przegląda treści online za pośrednictwem telefonu czy innych urządzeń mobilnych. Z tego powodu współcześni webmasterzy tworzą przede wszystkim responsywne strony. Ich zaletą jest automatyczne dostosowywanie się do wielkości ekranu, na którym są otwierane. Dzięki temu treści opublikowane online są bardziej czytelne a obsługa portalu wygodniejsza, co jest szczególnie istotne w przypadku serwisów sprzedażowych.

Jednak responsywne strony nie mają stałej szerokości, dlatego w ich przypadku justowanie tekstu mija się z celem. Mimo że dla ludzkiego oka artykuł wyrównany od prawej do lewej krawędzi jest bardziej symetryczny, a tym samy estetyczniejszy, to większość profesjonalnych serwisów nie stosuje takiej opcji. W przypadku wybrania funkcji justowania tekst wyglądałby zupełnie inaczej na komputerze o dużej rozdzielczości ekranu niż na standardowym smartfonie, co miałoby wpływ na jego atrakcyjność.

Specjaliści zajmujący się projektowaniem UX odradzają justowanie również ze względu na osoby, które zmagają się z dysleksją. Dla takiego użytkownika czytanie tekstu wyrównanego do obu krawędzi jest niewygodne, a sama treść przekazu mniej czytelna. Jednak istnieją sposoby na symetryczne przedstawienie wpisów na witrynie, bez efektu ubocznego w postaci szpecących luk pomiędzy słowami. Ich wdrożenie wymaga dużej wiedzy z zakresu webmasteringu, lecz w niektórych sytuacjach mogą być bardzo przydatne.

Do wyrównania tekstu stosuje się funkcje takie jak m.in.:

  • komenda text-justify w kodzie CSS,
  • twarda spacja (no-break space) w HTML,
  • dzielenie długich słów z pomocą ­&shy i .

Korzystając z powyższych opcji, można justować dowolny tekst opublikowany na serwisie online. Jednak nie ma konieczności wyrównywania treści, jeśli nie stoi za tym konkretny, ważny powód związany np. z chęcią uzyskania ciekawego efektu wizualnego.

Zleć tworzenie responsywnej strony ekspertom z branży SEO!

Nie musisz być specjalistą od UX, aby mieć estetyczny serwis online. Tworzenie strony internetowej w Gdańsku możesz zlecić profesjonalistom, którzy mają duże doświadczenie w swoim fachu. Najlepiej zgłosić się do agencji SEO, która oferuje dodatkowo pozycjonowanie witryny.