Gniazdo elektryczne podwójne czy inne? Sprawdź, co wybrać

Gniazdo elektryczne podwójne czy inne? Sprawdź, co wybrać

Bez stałego dopływu do prądu współczesnemu człowiekowi bardzo ciężko jest się obyć. Wymagania w tej kwestii są duże, liczy się przede wszystkim wygoda, a więc także odpowiednia liczba gniazdek w domu, zgodna z zapotrzebowaniem, a nawet ich rozmieszczenie, by było wygodnie z nich korzystać. Do wyboru są przy tym gniazda o różnej budowie. Sprawdź, co wybrać.

Gniazdka pojedyncze —  na małe potrzeby

Właściwe rozplanowanie gniazd elektrycznych jest bardzo ważne. Warto dobrze się nad tym zastanowić, gdyż wygodniej jest rozmieścić je wszystkie na etapie tworzenia instalacji niż potem je dodawać. Z tego względu inwestorzy planują, gdzie będą znajdowały się sprzęty wymagające podłączenia do prądu, by tam lub w niedalekiej odległości umieścić gniazdka. Zwykle też bierze się pod uwagę np. ulubiony kącik do siedzenia, gdzie trzeba będzie podłączyć lampę oraz komputer itp. Wszystko to jest kwestią wygody, zwłaszcza że przewody od sprzętów zazwyczaj nie są bardzo długie.

Zastanowić się trzeba też nad tym, ilu gniazdek się potrzebuje i czy postawi się na wersje pojedyncze, czy może bardziej rozbudowane. Te pierwsze to dobra opcja kiedy na przykład gospodarstwo domowe jest małe albo po prostu w miejscach, gdzie będą znajdować się pojedyncze sprzęty. Pojedyncze gniazda mogą sprawdzić się także w przypadku, gdy w pomieszczeniu będzie ich więcej, w różnych miejscach. W praktyce jednak takie rozwiązanie jest stosowane dość rzadko —  znacznie częściej stawia się na elektryczne gniazda podwójne. Wybrać można też jeszcze bardziej rozbudowaną wersję, potrójną, ona także jednak nie jest często spotykana  w domach.

Gniazdo elektryczne podwójne —  najbardziej uniwersalne

Tego rodzaju gniazdko to dobra alternatywa dla listwy, stosowanej najczęściej w pobliżu biurek, które pozwalają ją ukryć. Na pewno liczba dwóch gniazd jest uniwersalna, zwłaszcza że przecież w jednym pomieszczeniu można umieścić ich więcej, w różnych miejscach, np. w pobliżu sprzętu AGD, ale też blatu roboczego (np. wyżej), do podłączenia sprzętu kuchennego. Możliwości jest wiele, tak samo jak produktów. Mogą być one wyposażone w uziemienie, mieć zabezpieczenie w postaci szybki, a nawet różne kolory.

Stały dostęp do prądu —  niezbędny w każdym domu

Zbyt mała względem potrzeb liczba gniazd elektrycznych to na pewno coś, co w dzisiejszym świecie wzbudza dużą frustrację. Warto sobie tego zaoszczędzić, planując rozsądne rozmieszczenie gniazdek.