Garaż blaszany, murowany czy drewniany? Który wybrać?

Garaż blaszany, murowany czy drewniany? Który wybrać?

Mając samochód, zawsze warto zadbać także o odpowiednie miejsce do bezpiecznego parkowania. Mniejszy czy większy obiekt chroni go nie tylko przed potencjalną kradzieżą, ale również czynnikami atmosferycznymi. Pozostaje jeszcze wybrać odpowiedni garaż dla siebie. Lepszy blaszany, z drewna czy ceglany? Sprawdź to poniżej!

Plusy i minusy garaży z cegły

Murowane obiekty kojarzą się z solidnością. Faktycznie – trudno odmówić takim budynkom trwałości. Są odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych i łatwo opierają się czasowi. Dodatkowo dobrze izolują termicznie wnętrze. Jednak postawienie takiej konstrukcji wiąże się z dużymi kosztami. Przede wszystkim – konieczne jest przygotowanie odpowiednich fundamentów, utrzymujących zabudowę. Z drugiej strony – same materiały są drogie, a jeszcze do tego trzeba doliczyć robociznę. Ich wznoszenie trwa kilka tygodni. Ponadto – są wrażliwe na wilgoć.

Garaże z drewna – co przemawia na ich korzyść, a co nie?

Zgodne z duchem eko, efektowne, szczególnie na działkach, gdzie stoi dom z bali drewnianych… Garaże z drewna są względnie tanie i łatwe w budowie. Jednak mają pewne istotne wady. Trzeba je m.in. regularnie impregnować, aby zachowały właściwości chroniące je przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, a to nie jedyne zagrożenie, z jakim się mierzą. Innym są np. owady żywiące się drewnem.

Wady i zalety garaży blaszanych

Jeśli chodzi o garaże blaszane , to obecnie przeżywają one swoisty renesans. Przez pewien czas pozostawały niemal zapomniane jako rozwiązania mało estetyczne. Nowoczesna technologia jednak sprawiła, że wykańcza się je na niemal dowolny sposób. Dodatkowo można je obłożyć izolacją, dzięki czemu zwiększają się ich właściwości izotermiczne. Nie wymagają też podmurówki, ale zwykle stosuje się wylewkę, by je lepiej zakotwiczyć. Słabo jednak izolują akustycznie.

Wybierz odpowiedni garaż dla siebie!

Wiedząc już, jakie są wady i zalety poszczególnych typów garaży, pozostaje tylko wybrać odpowiedni wariant dla siebie. Zarówno modele blaszane, drewniane, jak i ceglane mają swoje zalety. Uwzględnij przy tym jeszcze budżet. Jeśli jest on niewielki – konstrukcje z blachy mogą okazać się najlepszą opcją, gdyż są tanie.