Eksport do Wielkiej Brytanii – garść porad

Szukasz nabywców produktów i rozważasz nawiązanie współpracy z angielskimi odbiorcami? Obawiasz się jednak skomplikowanej logistyki i wielu formalności do dopełnienia? Przeczytaj porady i dowiedz się, jak sprawnie zaplanować eksport do UK.
Jak zorganizować przewóz?
Na Wyspy Brytyjskie możliwe są dostawy lądowe, powietrzne i morskie. Jaką drogę wybrać? Wszystko zależy od rzeczy, które chcesz przewieźć oraz terminów realizacji. Samoloty sprawdzą się dla świeżych owoców i warzyw, leków czy drobnej elektroniki. Transport ciężarowy jest tańszy, a na paletach można dostarczać wiele różnych ładunków standardowych oraz gabarytowych. Dla wyposażenia nienormatywnego oraz materiałów niebezpiecznych (przedmioty łatwopalne czy wybuchowe) spedytorzy polecają statki.
Ile czasu potrzebne jest na realizację dostawy?
Standardowy transport do Anglii na naczepach ciężarówek zajmuje kilka dni. Pamiętaj jednak, aby ustalać dłuższe terminy, gdy Twoje mienie ma przejść przez miejscowe centra logistyczne. Wtedy optymalne będzie około 5-7 dni. Niewielkie paczki kurierskie powinny dotrzeć w 3-4 dni.
Co z podatkami i cłem?
Brexit zmienił wiele w stosunkach handlowych pomiędzy Polską a krajami anglosaskimi. Transport z UK lub w odwrotnym kierunku oznacza, że Twoja firma automatycznie staje się importerem bądź eksporterem i musi posiadać numer EORI do identyfikacji gospodarczej. Niezbędne jest zgłoszenie przejazdu do angielskiego systemu AES/ESC2, dopełnienie procedury tranzytu (system TIR lub NCTS2) i zawiadomienie o dostępności ładunku do kontroli celnej. Musisz także sprawdzić obowiązujące stawki podatku VAT dla grupy asortymentowej.
Skorzystaj z pomocy profesjonalnego przewoźnika
Jak widać, transport towarów do Wielkiej Brytanii jest nieco bardziej skomplikowany niż na terenie UE, gdzie obowiązuje bezcłowy przepływ. Jednak przewoźnicy zatrudniają specjalistów znających aktualne przepisy, którzy pomagają klientom dopełnić obowiązujących procedur.
Polecane artykuły

Karty plastikowe o nietypowych kształtach
Tych produktów używa się na wiele różnych sposobów. Co ciekawe, mogą przybierać rozmaite kształty. Do czego służą karty plastikowe? Przydatne są nie tylko jako identyfikatory i wizytówki, ale także zakładki do książek i miarki. Dowiedz się, jakie formy i rozmiary są w stanie zaoferować producenci. O

Inwestuj w Przyszłość: Pierwotny Rynek Nieruchomości w Szczecinie
Inwestuj w Przyszłość: Pierwotny Rynek Nieruchomości w Szczecinie Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpewniejszych form lokowania kapitału. Szczecin, jako prężnie rozwijające się miasto, oferuje szerokie możliwości na tym polu. Gdy myślimy o dynamicznych zmianach infrastrukturalnych, dostępn