Czy odkup szkód komunikacyjnych jest legalny?

Czy odkup szkód komunikacyjnych jest legalny?

Na pewno każdy zauważył w mediach albo na słupach ogłoszeniowych i w innych miejscach ogłoszenia dotyczące dopłat do odszkodowań. Oferty takie są kierowane do osób prywatnych, które doznały szkody komunikacyjnej, czyli związanej z uszkodzeniem ich samochodu w czasie zdarzenia drogowego i otrzymały zaniżone ich zdaniem odszkodowanie z OC lub AC. Czy odsprzedanie swojej szkody jest legalne? Przeczytaj, by się tego dowiedzieć.

Odkup szkód komunikacyjnych w świetle prawa

Jeśli ktoś chce uzyskać pieniądze większe niż od ubezpieczyciela, bo na przykład przyznana suma wcale nie wystarczyła na przywrócenie uszkodzonemu samochodowi pierwotnego stanu, może skorzystać z oferty firmy proponującej odkup szkód komunikacyjnych . Jest to w pełni legalne, nie można odsprzedać tylko szkody osobistej, czyli związanej na przykład z uszkodzeniem ciała w wyniku wypadku.

Co więcej, rozwiązanie takie jest bardzo dogodne. Zgłaszając się do firmy mającej taką ofertę nie trzeba robić wiele poza podaniem podstawowych danych i udostępnieniem dokumentów dotyczących zdarzenia. Potem wystarczy podpisać umowę cesji i już można otrzymać pieniądze w ustalonej kwocie. Nie są potrzebne batalie z ubezpieczycielem ani też ponoszenie jakichś kosztów, na przykład na obsługę prawną.

Kto może się na to zdecydować?

Przepisy i tutaj są dogodne dla poszkodowanych, gdyż na odsprzedanie swej szkody mogą zdecydować się nawet te osoby, które brały udział w wypadku nie niedawno, ale aż 3 lata wcześniej. W dodatku nie trzeba nawet już posiadać auta, które było uszkodzone —  istotne jest jednak, by być jego właścicielem w momencie zdarzenia. Poza tym na odsprzedanie praw do szkody mogą zdecydować się tylko te osoby, które już otrzymały odszkodowanie od ubezpieczyciela (także jeśli są w trakcie odwoływania się od decyzji o przyznaniu niskiej, ich zdaniem, sumy). Jest to zaś wykluczone w przypadku, kiedy doszło do podpisania ugody z firmą ubezpieczeniową, wówczas już bowiem nic nie da się zrobić. Warto zatem wiedzieć o takich możliwościach.

Dopłata do odszkodowania —  świetny sposób na dodatkowe pieniądze

Zgłaszając się do dobrej firmy odszkodowawczej można uzyskać dodatkowe kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych, a wycena nie jest zobowiązująca ani tym bardziej płatna. Warto zatem sprawdzić, czy należą się dodatkowe środki.