Bakterie do szamb – jak należy je stosować?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, na jakie decyduje się wielu właścicieli budynków jednorodzinnych. Jednak za posiadaniem własnego zbiornika na nieczystości idą nie tylko oszczędności związane z brakiem przyłącza, ale i pewne obowiązki. Trzeba np. zadbać o właściwe oczyszczanie ich bakteriami. Jak to robić? Dowiedz się z tego artykułu!

Czym są i czemu stosuje się bakterie do szamb?

Wpierw warto wyjaśnić, czym w ogóle są takie preparaty. Sprzedawane w różnych formach ekologiczne i przyjazne drobnoustroje są specjalnie wyselekcjonowanymi szczepami bakterii, które przyspieszają rozkład materii organicznej. Bardzo często w składzie wraz z nimi dostępne są enzymy, znacznie wspomagające ten proces. Co warto wiedzieć – bakterie do szamb nierzadko stosuje się także w kanalizacji jako alternatywę dla agresywnych środków czyszczących odpływy.

Produkty te to świetny sposób na zwalczanie potencjalnie niebezpiecznych mikroorganizmów beztlenowych, jakie namnażają się w szambie. Takie niechciane bakterie są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale i generują przykry zapach. W ten sposób skutecznie się je wyeliminuje. Ponadto to metoda na łatwe oczyszczenie zbiornika z osadów. Dzięki temu można skuteczniej uchronić się przed ewentualnymi nieszczelnościami i wyciekiem. Co za tym idzie – wzrasta bezpieczeństwo środowiska wokół budynku.

Jak stosuje się tego typu preparaty?

Wiele zależy od tego, w jakiej formie zakupiło się bakterie do szamb. Prawdopodobnie najłatwiejsze w aplikacji są preparaty w tabletkach musujących. Wystarczy wrzucić 1 tabletkę do zbiornika co określony czas (kolejne dawkowania zależą od jego objętości), by zapewnić sobie łatwiejsze oczyszczanie go z osadów i kożucha, a przy okazji – zmniejszyć liczbę koniecznych opróżnień. W przypadku preparatów w płynie i w proszku wygląda to podobnie. Zwykle opakowania z takimi środkami mają specjalne dozowniki, wyznaczające pojedynczą dawkę. W zależności, czy posiada się małe, czy duże szambo, wystarczy zastosować np. 1-2 dawki na tydzień.

Czy warto z nich korzystać?

Jeśli nie oczyszczasz ścieków z osadów i tworzącego się na powierzchni kożucha – musisz częściej opróżniać oczyszczalnię, a co za tym idzie – opłacać specjalne usługi. Co więcej – gdy nie używasz takich bakterii do szamb, powinieneś liczyć się z potencjalnym wyciekiem i brzydkim zapachem. Dlatego najlepiej już teraz zaopatrz się w takie środki.