Złote sztabki — czy inwestycja jest objęta podatkiem?
Niezmiennie od wielu lat na rynkach inwestycyjnych sporym zainteresowaniem cieszy się złoto. W kruszec inwestują państwa, instytucje bankowe oraz prywatne osoby w celu ulokowania posiadanego kapitału (w tym również ochrony przed inflacją), a także osiągnięcia zysków. Światowe mennice oferują metal szlachetny w formie różnego rodzaju sztabek lub monet. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze sprzedawcy.
Czy warto inwestować w złoto?
Specjaliści zajmujący się doradzaniem w kwestii lokowania oszczędności z pewnością zaproponują różne formy inwestycji (mniej lub bardziej bezpieczne czy opłacalne). Niewątpliwie trudno podejmować tego typu decyzje, gdy czasy są niepewne, a inflacja oraz kursy walut zmienne. Okazuje się jednak, że zakup złota (szczególnie z myślą o długoterminowej inwestycji) jest dobrym rozwiązaniem właśnie ze względu na stabilną wartość kruszcu (mimo niesprzyjających warunków gospodarczych). Warto również podkreślić, że ten metal szlachetny występuje w ograniczonej ilości, a jego wydobycie maleje ze względu na wysokie koszty prowadzonych prac. To powoduje, że cena sztabek i monet będzie rosła z powodu stale zwiększającego się popytu.
Czy od zysków z inwestycji w złoto pobierany jest podatek?
Kwestie podatkowe zależą przede wszystkim od rodzaju kupionego metalu szlachetnego. Jeśli klient zdecydował się na złote sztabki o próbie minimum 995, wtedy obowiązuje zwolnienie od podatku VAT. Z kolei gdy inwestycja trwa dłużej niż 6 miesięcy, a więc sprzedaż nastąpi po upływie tego czasu, nie musi również zgłaszać tego typu transakcji w urzędzie skarbowym. To oczywiście kolejna zaleta trzymania majątku w takiej formie.
Na co zwracać uwagę podczas kupna złotych sztabek i monet?
Najlepiej postawić na produkty zawierające co najmniej 90% czystego złota w stopie, które są najcenniejsze (dzięki czemu inwestor zachowa płynność). Kolejna ważna kwestia to wybór sprzedawcy — tutaj warto sprawdzić, czy firma działa legalnie, tj. uzyskała stosowne zezwolenie od Prezesa NBP oraz współpracuje ze światowymi producentami złota z akredytacją LBMA.
Polecane artykuły
Bakterie do szamb – jak należy je stosować?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, na jakie decyduje się wielu właścicieli budynków jednorodzinnych. Jednak za posiadaniem własnego zbiornika na nieczystości idą nie tylko oszczędności związane z brakiem przyłącza, ale i pewne obowiązki. Trzeba np. zadbać o właściwe oczyszczanie ich ba
Jakie znaczenie mają bakterie do szamba?
W przyrodzie funkcjonuje wiele mikroorganizmów, które naturalnie oczyszczają ją z odpadów. Ludzie sukcesywnie uczą się z nich korzystać. Tyczy się to w szczególności ścieków. Bakterie do szamb – także tych przydomowych, odgrywają ogromną rolę. Jaką? O tym przeczytasz poniżej. Już teraz zapoznaj się